MEDİKAL MASAJ

Nedir?

Medikal masaj, kronik ağrılar, yaralanmalar, kas ve yumuşak doku hastalıkları gibi pek çok durumda bir dizi farklı terapi çeşidini tanımlayan uygulamalardır ve alanında uzman fizyoterapistlerimiz tarafından uygulanmaktadır.

Uygulamalardan önce kişi muayene edilir ve muayene bulgularına göre hangi tekniklerin ne kadar süre ile uygulanacağına karar verilir.

Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki ağrıların dindirilmesine yardımcı olur.

Kaslarda oluşan gerilimler, kulunç ve spazmların çözülmesini kolaylaştırır.

Cildin yumuşatılmasına ve elastikiyetinin artırılmasına, ayrıca terlemeyi hızlandırılarak üre ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Kan dolaşımını hızlandırarak organ ve dokuların sağlığını geliştirir, sorunlu bölgelerin onarımını destekler.

Vücut gerginliğini azaltır, sinirleri uyarır, dolaşım sistemini olumlu yönde etkiler ve vücudun yenilenmesine katkı sağlar.

 

TENS

Nedir?

Transkutanöz elektriksel sinir simülasyonu ağrıları kesmek için kişiye özel şiddette ayarlanarak vücuda verilen elektrik akımlarının kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemin başlıca ağrı kesici ve kan akımını düzenleme etkisi bulunmaktadır.

Bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, bel ve boyun fıtıkları, kireçleme, sporcu yaralanmaları gibi birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olan masaj çeşididir.

 

GRASTON

Nedir?

Alet destekli eklem ve yumuşak doku mobilizasyonu olarak bilinen bir manuel masaj şeklidir. Graston masajı, normal eklem hareketi sınırlarında düşük hız, değişken şiddette, tekrarlı, pasif, eklem ve ligamentlere uygulanan hareketlerden oluşur ve vücudunuzun farklı bölgeleri için tasarlanmış titanyum kaplı metal çubuklar kullanılarak uygulanır.

Masajın amacı, ekleme uygulanan germe ve itmeler eklem reseptörlerini uyararak gevşemeyi sağlamaktadır. Böylece eklem hareket açıklığında artış ve ağrıda azalma sağlanır.

 

HYPERVOLT (MASAJ TABANCASI)

Nedir?

Titreşimli masaj aleti olarak bilinen hypervolt bir recovery cihazıdır.

Kas spazmlarını azaltmak, ağrıları hafifletmek, yumuşak doku sağlığını korumak ve vücudu rahatlatmak için masaj uygulaması yapılır.

Sporcu bireylerde de rahatlama hissini arttırmak ve yaralanmaları önlemek için kullanılır.

 

KUPA MASAJI

Nedir?

Vakumlu masaj olarak bilinen en eski masaj yöntemlerinden biridir. Pompa yardımıyla kupanın içindeki hava alınarak uygulanan bölge vakumlanır ve o bölgenin ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Günümüzde genellikle sırt ve omuz bölgesine uygulanan kupa masajı, merkezimizde uygun başlıklar ile vücudun tüm bölgelerine uygulanabilmektedir.

Kupa masajının, vücut eklem ağrılarında, kas spazmlarında, dolaşımı arttırmak ve dinamizm kazandırmak gibi birçok faydası vardır.

 

KLASİK MASAJ

Nedir?

Eklem, kas, doku ve tüm beden ağrılarına iyi gelen klasik masaj aromatik yağlar eşliğinde yapılmaktadır. Zihinsel ve fiziksel olarak kişide bıraktığı etki, masaj tutkunlarını son derece memnun etmektedir.

Bacaklar, omuz, sırt, avuç içi, ve tüm vücut bölgelerine hakimiyet kuran klasik masaj, sizi dinlendirirken, gevşetir, ağrı keserken, vücut enerjinizi yükseltir.

Klasik masaj, içerisinde bulunduğu birkaç teknik ile uygulanır. Bu teknikler kendilerine has fayda ve etki sağlar. Kramp, spazm, tutulma ve ağrı şikayetlerinize ideal bir çözüm olan klasik masaj, merkezimizde deneyimli terapistler ve uzman fizyoterapistler eşliğinde sizlere sunulmaktadır.

Hangi Teknikler Uygulanır?

Öflöraj tekniği, bir sıvazlama yöntemidir. Aromatik yağlar cilde uygulandığında terapist sıvazlama yöntemini kullanarak, lenfatik drenajı geliştirir. Vücut aldığı uyarılar ile rahatlar ve sakinleşir.

Petrisaj tekniğinde, yoğurma işlemi yapılır. Sıkışmış kasların, kramp ve spazmların yoğurma tekniği ile açılması, gevşemesi ve esnemesi sağlanır. Deri altındaki dokuları hedef alarak uygulanan bu işlem kişinin tüm vücuduna dinamizm kazandırır.

Friksiyon tekniği, dairesel hareketlerin ön planda olduğu bir yöntemdir. Basınç şiddeti ayarlanabilir ve dokunun durumuna göre uygulanır. Kulunç ve tutulma için çok etkilidir.

Vibrasyon tekniği, vücuda titreşim uygulanarak yapılan bir yöntemdir.Vücudu nazikçe sallayan ve vücut enerji kanallarını dengeleyen bir yöntemdir.

Topatement tekniği, doğrama, yumruklama ve kupalama yöntemlerinden oluşmaktadır. Vücut kan dolaşımı ve enerji akışını hızlandırır, vücutta biriken toksiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Vücuda direnç ve enerji katar.

Faydaları Nelerdir?

 • Kasları gevşetir.
 • Kramp ve tutulmaları açar.
 • Kronik ağrıları giderir.
 • Sinir sistemini rahatlatır.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Cildi güzelleştirir, gerginleştirir.
 • Uyku kalitesini arttırırken, bilinci temizler.
 • Stres ve psikolojik faktörleri ortadan kaldırır.
 • Astım, migren, solunum yolu enfeksiyonu benzeri hastalıklarda önemli ölçüde fayda sağlar.

AROMATERAPİ MASAJI

Nedir?

Aromaterapi masajında, bitki özlerinden hazırlanan özel karışım masaj yağları kullanılır. Aromaterapi masaj, ağır ve hafif hareketler ile uygulanır. Rahatlatıcı, gevşetici ve yatıştırıcı etkisi olan aromaterapi masajın kaynağı, kullanılan yağın hem teması hem de kimyasal özellikleridir.

Aromaterapi masajında esansiyel yağların kullanılması, cilt yüzeyini çok daha hızlı ısıtır. Bu nedenle şiddetli eklem ağrıları, kas ve zayıf dolaşım bozukluklarında çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Aromatik öz yağların keyif verici kokusu, duygusal sıkıntılardan kaynaklanan fiziksel sıkıntılar üzerinde oldukça etki eder. Aroma terapi yağları ile nefes alışverişi rahatlatılabilir, yavaşlama ve sakinleşme ile kişi kendini çok daha iyi hissedebilir. Aromaterapide dokunma ve koku gibi farklı duyuların beyine gönderdiği sinyaller ile bedensel ve ruhsal olarak olumlu yönde uyarılır.

Aromaterapide kullanılan her bir yağın farklı bir etkiye sahiptir. Bazı yağlar sakinleştirme özelliğine sahipken, bazıları ise enerjinizi arttırır.

Papatya, lavanta ve sardunya yağları sakinleştirici özelliği taşırken , ylang-ylang, adaçayı, gül ve neroli yağları canlandırıcı etkisi olan yağlardır. Biberiye yağı enerji verirken, okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı arındırıcı etkiye sahip olan yağlardır.

Teknikleri İsveç masajına benzeyen aromaterapi masajı, omuz, sırt ve boyun ağrıları ile stresi azaltmak için uygulanmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

 • Baş ve vücut ağrılarının iyileşmesini sağlar.
 • Stresi azaltarak yorgunluk ve depresyona iyi gelir.
 • Şişliklerin ve kas tutulmalarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Selülit ve çatlakların yok olmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak kardiyovasküler sistemin sağlıklı işlemesini ve cildin yenilenmesini sağlar.
 • Cildin nemli ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.
 • Sarkmaların toparlanmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Medikal Masaj