Nedir?

Aromaterapi masajında, bitki özlerinden hazırlanan özel karışım masaj yağları kullanılır. Aromaterapi masaj, ağır ve hafif hareketler ile uygulanır. Rahatlatıcı, gevşetici ve yatıştırıcı etkisi olan aromaterapi masajın kaynağı, kullanılan yağın hem teması hem de kimyasal özellikleridir.

Aromaterapi masajında esansiyel yağların kullanılması, cilt yüzeyini çok daha hızlı ısıtır. Bu nedenle şiddetli eklem ağrıları, kas ve zayıf dolaşım bozukluklarında çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Aromatik öz yağların keyif verici kokusu, duygusal sıkıntılardan kaynaklanan fiziksel sıkıntılar üzerinde oldukça etki eder. Aroma terapi yağları ile nefes alışverişi rahatlatılabilir, yavaşlama ve sakinleşme ile kişi kendini çok daha iyi hissedebilir. Aromaterapide dokunma ve koku gibi farklı duyuların beyine gönderdiği sinyaller ile bedensel ve ruhsal olarak olumlu yönde uyarılır.

Aromaterapide kullanılan her bir yağın farklı bir etkiye sahiptir. Bazı yağlar sakinleştirme özelliğine sahipken, bazıları ise enerjinizi arttırır.

Papatya, lavanta ve sardunya yağları sakinleştirici özelliği taşırken , ylang-ylang, adaçayı, gül ve neroli yağları canlandırıcı etkisi olan yağlardır. Biberiye yağı enerji verirken, okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı arındırıcı etkiye sahip olan yağlardır.

Teknikleri İsveç masajına benzeyen aromaterapi masajı, omuz, sırt ve boyun ağrıları ile stresi azaltmak için uygulanmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

  • Baş ve vücut ağrılarının iyileşmesini sağlar.
  • Stresi azaltarak yorgunluk ve depresyona iyi gelir.
  • Şişliklerin ve kas tutulmalarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Selülit ve çatlakların yok olmasını sağlar.
  • Kan dolaşımını hızlandırarak kardiyovasküler sistemin sağlıklı işlemesini ve cildin yenilenmesini sağlar.
  • Cildin nemli ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.
  • Sarkmaların toparlanmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Aromaterapi Masajı